Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa jest obecnie jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Polega na iniekcji kwasu hialuronowego i substancji odżywczych (witamin, peptydów, aminokwasów oraz mikroelementów) do skóry właściwej. W ten sposób można uzyskać bardzo szybkie efekty rewitalizacyjne. Zabieg ten cieszy się coraz większą popularnością na rynku.

Ceny zabiegów uzależnione są od obszaru poddawanego zabiegowi i rodzaju produktu używanego do ich wykonania.

Jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej?

Substancja czynna jest zawsze dobierana indywidualnie w zależności od celu, z którym pacjent zgłasza się do gabinetu kosmetycznego. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zasadniczą część zabiegu poprzedzić może nałożenie specjalnego kremu znieczulającego.

Podstawą zabiegu jest wprowadzenie w głębsze warstwy skóry starannie dobranego preparatu. Może być to koktajl na bazie kwasu hialuronowego z dodatkiem witamin i aminokwasów, który działa odżywczo, regenerująco i nawilżająco. Specjalista wykonuje serię nakłuć igłą i w ten sposób wstrzykuje wspomniany preparat. Sam zabieg trwa średnio od 30 do 60 minut. Po jego wykonaniu może niekiedy pojawić się niewielki obrzęk. Ewentualne siniaki znikają jednak w ciągu maksymalnie kilku dni.

Efekty mezoterapii igłowej

Mezoterapia igłowa efektywnie odżywia i głęboko nawilża skórę. Ma miejsce jej rewitalizacja. Wynika to z uzupełnienia w skórze niedoborów witamin i minerałów.

Dodatkowo zabieg mezoterapii igłowej wspomaga mikrokrążenie i skutecznie stymuluje komórki do produkcji nowych włókien kolagenowych. Poprawia się napięcie skóry, która staje się bardziej elastyczna. Zabieg wzmacnia naskórek, co przekłada się na redukcję cieni pod oczami. Skóra staje się rozjaśniona i widocznie odmłodzona.

W pełni efekty mezoterapii igłowej widać po serii kilku zabiegów, które powinny odbywać się cyklicznie np. co 1-3 tygodni. Dla podtrzymania efektu kuracji, warto je powtarzać raz na kilka miesięcy. Zabieg na ogół wykonuje się w obrębie twarzy, szyi, dekoltu, ud, pośladków, skóry głowy, boczków i biustu.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem nie należy korzystać z sauny i solarium. Najlepsze rezultaty daje przeprowadzenie całej serii zabiegów, których częstotliwość należy dopasować do kondycji skóry pacjenta oraz oczekiwanego efektu. Mezoterapię igłową wykonywać można przez cały rok. Słońce nie jest w tym przypadku przeciwwskazaniem.

Co robić po zabiegu mezoterapii igłowej?

Po wykonanym zabiegu przez kilka dni należy unikać opalania skóry w miejscu poddanym mezoterapii igłowej. Warto również stosować preparaty ochronne z filtrem UV. Dobrze jest pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry. Nie zaleca się spożywania ostrych potraw i alkoholu.

Przeciwwskazania do zabiegu

Niestety istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej. Są to między innymi:

 • ciąża i okres karmienia piersią
 • choroby nowotworowe
 • zakażenia wirusowe skłonność do powstawania blizn przerostowych
 • infekcje bakteryjne
 • infekcje grzybicze
 • aktywna opryszczka
 • stany zapalne skóry
 • zażywanie leków przeciwkrzepliwych
 • uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu np. kwas hialuronowy

Dodatkowo z mezoterapii igłowej zrezygnować muszą osoby chore na cukrzycę. Wynika to z zaburzonego procesu gojenia.

Stymulatory tkankowe

Stymulatory tkankowe to prawdziwy bestseller na rynku kosmetologicznym. Jest to zabieg, który w naturalny sposób stymuluje skórę do regeneracji. Wpływa na zwiększenie jakości elastyny i kolagenu. Pobudza fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, co finalnie prowadzi do odbudowy skóry. Stymulatory tkankowe są stosowane w celu poprawy gęstości, jędrności oraz jakości skóry.

Jak wygląda zabieg z udziałem stymulatorów tkankowych?

Zabieg polega na wtłoczeniu pod skórę specjalnego preparatu za pomocą strzykawki i igły. Technika wybierana jest na podstawie problemu skórnego, z którym do gabinetu kosmetologicznego zgłasza się pacjent. Można stosować znieczulenie miejscowe kremem, ale zazwyczaj nie jest to konieczne.

Na rynku istnieje wiele rodzajów stymulatorów tkankowych, które różnią się między sobą trwałością, właściwościami, składem czy mechanizmem działania. Są produkowane np. na bazie kwasu hialuronowego, aminokwasów, kwasu L-polimlekowego czy polinukleotydów.

Rodzaj zastosowanego preparatu zależy od jakości skóry pacjenta oraz jego oczekiwań. Zabiegi z użyciem stymulatorów tkankowych są odpowiednie zarówno dla osób młodych, jak i dojrzałych. upływ czasu, jak i u pacjentów dojrzałych z już widocznymi oznakami starzenia na skórze.

Stymulatory tkankowe – na jakie efekty można liczyć?

Stymulatory tkankowe przede wszystkim prowadzą do widoc`znej redukcji oznak starzenia się skóry. Biorewitalizują odwodnioną skórę i zmniejszają jej zwiotczenie. Sprawiają, że zmarszczki są wygładzone. Znacznej poprawie ulega napięcie i elastyczność skóry. Zwiększa się również jej gęstość. Cera staje się promienna.

Aby uzyskać odpowiednie rezultaty dobrze jest wykonać serię 2-3 zabiegów dostępie kilku tygodni. Ostateczne efekty widać około 1,5 miesiąca po zabiegu. Stymulatory tkankowe pobudzają bowiem skórę do naturalnej regeneracji i odnowy poprzez stymulację produkcji elastyny oraz kolagenu. Rezultaty widać nawet przez 2 lata.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu i przyjmować leków rozrzedzających krew. W dniu zabiegu nie można korzystać z sauny i basenu. Warto też powstrzymać się od opalania i korzystania z solarium na około 7 dni przed planowanym zabiegiem.

Zalecenia po wykonanym zabiegu

Przede wszystkim po zabiegu zaleca się rezygnację z sauny, solarium czy basenu przez minimum tydzień. Warto ograniczyć spożywanie alkoholu i stosować kremy z filtrem SPF. Ponadto duże znaczenie ma odpowiednie nawodnienie organizmu. Przez co najmniej 14 dni nie zaleca się wykonywania innych zabiegów kosmetycznych takich jak peelingi chemiczne czy laseroterapia.

Przeciwwskazania do zabiegu z udziałem stymulatorów tkankowych

Niestety istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej. Są to między innymi:

 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • ciąża i okres karmienia piersią
 • choroby autoimmunologiczne
 • stany zapalne skóry – grzybicze, bakteryjne, wirusowe
 • aktywna opryszczka
 • skłonność do tworzenia blizn przerostowych
 • choroby nowotworowe
 • alergia na jakikolwiek ze składników preparatu np. kwas hialuronowy
 • zakażenie wirusem HIV
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew
 • immunoterapia

Przeciwwskazaniem mogą być również inne zabiegi kosmetyczne. Stymulatorów tkankowych nie należy stosować jednocześnie z botoksem, laserem frakcyjnym czy mikrodermabrazją. Warto w tym przypadku zachować kilka dni odstępu.

Mezoterapia igłowa

Stymulator tkankowe